Namų dulkių erkė (lot. Dermatophagoides pteronyssinus) – namų dulkėse gyvenanti maždaug 420 mikrometrų ilgio ir 240-300 pločio erkė. Daugiausiai paplitusi patalynėje, tačiau taip pat aptinkama ant gyvūnų ir žmogaus odos, paukščių ir graužikų lizduose. Minta žmogaus odos epidermiu, kuris nusilupa ir lieka patalynėje. Jautri temperatūros svyravimams ir veisiasi tik palankiomis sąlygomis. Šioms erkėms veistis būtina ir gana didelė oro drėgmė (70-75 proc.), todėl joms gyventi netinkami sausi, gerai vėdinami būstai.

Namų dulkių erkės į žmogaus gyvenamas patalpas dažniausiai patenka su viršutiniais drabužiais. Jų nemažai būna čiužiniuose, kilimuose, minkštų baldų apmušaluose bei minkštuose žaisluose.

Stiprūs alergenai yra ne tik pačios erkės, jų fragmentai, bet ypač jų veiklos produktai (ekskrementai ir lavonėliai), kurie įkvepiami su dulkėmis ir gali sukelti alergiją žmogui. Šioms erkėms ypač jautrūs bronchine astma sergantys žmonės.

PREVENCIJA

Efektyviausia priemonė prieš dulkių erkutes yra jų aplinkos naikinimas. Joms sunkiau gyventi sterilioje aplinkoje. Didelį dėmesį reikia skirti čiužiniams ir minkštajai furnitūrai. Geriausiai naudoti lateksinius ar poliuretaninius čiužinius vietoje spyruoklinių ir natūralių. Naudoti antialerginius užvalkalus su testuotais ar sertifikuotais sluoksniais nuo dulkių erkučių. Svarbu, kad užvalkalai nusiimtų ir būtų galima kiek galima geriau išvalyti. Patartina atidengti čiužinius ir leisti saulei juos pilnai apšviesti.